در این مقاله از تایسز مگ قصد داریم با شش اختراع نوآورانه صنعت لوازم خانگی که باعث شدند سبک زندگی مردم تغییر پیدا بکنند، آشنا شویم. اگر برای شما هم جذاب هست که بدانید این 6 اختراع چه بوده اند تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

عبارت “نوآوری صنعتی” تصاویری از پرینت سه بعدی یا روبات هایی که در خط مونتاژ کارخانه کار می کنند را تداعی می کند. در حالی که اکثر مردم امروزه، ماشین لباسشویی و یخچال را بدیهی می دانند، یک قرن پیش، این ماشین ها زندگی روزمره مردم را متحول کردند. ایجاد دسترسی به آب لوله کشی و برق در منازل زمینه را برای تغییرات اجتماعی و فرهنگی گسترده بوجود آورد.

پس از این دوره ما شاهد ساخت و ابداع ابزارهایی شدیم که شرایط صرفه جویی در انجام کارهای روزمره خانه را فراهم کرد. لوازم خانگی برقی، نیاز به پخت و پز روی شومینه یا اجاق زغالی یا اختصاص یک روز کامل در هفته به تمیز کردن لباس ها را از بین می برد. چنین ماشین‌هایی به‌ویژه به زنان زمان بیشتری برای فعالیت‌های خارج از خانه می‌دادند – از کار کردن در ادارات گرفته تا تحصیلات عالی و گذراندن اوقات فراغت، که با استفاده از این ابزارها، آنها به تقویت و رشد طبقه متوسط کمک کردند.

1. یخچال: غذای خود را تازه نگهدارید

خرید 6 اختراع نوآورانه صنعت لوازم خانگی | تایسز
تصویر یخچال اولیه سال 1915

در اوایل قرن بیستم، مسمومیت غذایی در ایالات متحده در حال افزایش بود، مواد خوراکی از مزارع به فروشگاه‌ها و پس از آن به خانه‌ها می‌رفت. بیشتر مواد غذایی در طی این فرآیند آلوده می‌شدند و موجب بوجود آمدن انواع بیماری ها از قبیل بوتولیسم تا حصبه می شدند. در طول قرن نوزدهم، کاهش فساد مواد غذایی زراعی به دلیل ذخیره بلوک‌های یخی بود که در همه چیز از ظروف حمل‌ونقل گرفته تا جعبه‌های یخ خانگی استفاده می‌شد. اما مصرف یخ به سطوح ناپایدار رسیده بود و منابع یخ به طور فزاینده ای توسط صنعت آلوده می شدند.

مهندسان راه هایی برای استفاده از گازهای فشرده به عنوان مبردهای مصنوعی در مقیاس تجاری پیدا کردند، “اما این آلفرد ملووز” در فورت وین، ایندیانا بود که اولین یخچال فشرده را در سال 1915 برای استفاده خانگی ابداع کرد. “ویلیام دورانت”، رئیس وقت جنرال موتورز، شرکت نوپایی را خریده بود که به سختی می توانست سفارشات آن را آماده سازی کند. بنابراین تیم او طراحی را اصلاح کردند و شروع به مونتاژ یخچال در یک خط جدید کردند.

مطالعه بیشتر: راهنمای کامل خرید فر توکار آشپزخانه 0 تا 100

2. ماشین ظرفشویی: دیگر ظرف شکسته شده ای وجود ندارد

6 اختراع نوآورانه صنعت لوازم خانگی
تصویر ماشین ظرفشویی اولیه 1921

ژوزفین کوکران که از ساعت ها وقت گذاشتن برای شستن تمیز ظروف چینی خانواده اش پس از مهمانی های شام خسته شده بود، اولین ماشین ظرفشویی موفق تجاری را اختراع کرد. او گفت: “اگر هیچ کس دیگری قصد اختراع آن را نداشته باشد، من خودم این کار را انجام خواهم داد.” او اولین حق ثبت اختراع خود را برای دستگاه خود – که به جای اسکرابر به فشار آب متکی بود – در سال 1886 دریافت کرد.

کوکران به مکانیک جورج باترز برای کمک در ساخت نمونه اولیه مراجعه کرد. در سال 1893، ماشین ظرفشویی گریس-کوکران برنده جایزه در نمایشگاه جهانی شیکاگو شد و داوران آن را به دلیل “بهترین ساختار مکانیکی، دوام و سازگاری” تحسین کردند. در سال 1898، کوکران کارخانه خود را افتتاح کرد. مدل های ماشین ظرفشویی قیمتی بالای 300 دلار داشتند، و بیشتر مشتریان هتل ها و رستوران ها بودند.

در دهه 1920، تبلیغات این دستگاه‌ها را به عنوان «ماشین ظرفشویی برقی برای خانه‌های خوب» که یک ویژگی برای خانواده های مرفه محسوب می شد. اما قیمت بالای محصول، ماشین ظرفشویی را تا پس از جنگ جهانی دوم دور از دسترس اکثر خانواده های آمریکایی نگه داشت.

3. ماشین لباسشویی: حذف روز شستشو

خرید 6 اختراع نوآورانه صنعت لوازم خانگی | تایسز

در سپیده دم قرن بیستم، بیشتر زنان می‌توانستند انتظار داشته باشند که یک روز کامل را به شستن (و خشک کردن) لباس‌های خانواده‌شان با دست، با استفاده از دیگ‌های بزرگ آب جوش و تخته اسکراب اختصاص دهند. یک زن خوش‌شانس ممکن است یک دستگاه چرخش داشته باشد که با میل لنگ دستی کار می‌کند تا آب اضافی را قبل از آویزان کردن لباس‌ها برای خشک کردن، از بین ببرد. اما انجام این کارها معمولاً مستلزم ساعت‌ها کار فشرده است.

“فردریک مایتاگ”، شریک یک شرکت تجاری تجهیزات کشاورزی بود. در سال 1907، او به دنبال محصولات جدیدی برای فروش بود که به شرکت کمک کند تا از نوسانات بزرگ کشاورزی عبور کند. “مایتاگ” ماشین لباسشویی دستی را ابداع کرد که برای سبک کردن بار زنان مزرعه طراحی شده بود. در سال 1911، او راهی برای استفاده از برق یا بنزین برای تامین انرژی اختراع جدید پیدا کرد. “ژیروفوم “، اولین ماشین لباسشویی که از یک همزن برای تمیز کردن لباس ها در یک وان آلومینیومی ساخته شده بود استفاده کرد و در سال 1922 این محصول عرضه شد. خشک کن لباس مدرن به عنوان وسیله ای که با برق کار کند، خیلی زود پس از ساخت لباسشویی به بازار رسید.

مطالعه بیشتر: 10 ترند برتر چیدمان آشپزخانه در سال 2023

4. جاروبرقی: راه حلی با روبالشی

خرید 6 اختراع نوآورانه صنعت لوازم خانگی | تایسز

جاروها و قالی کوب ها کار نظافت را بخوبی انجام نمی دادند. “ایوز مک گافی” در درخواست ثبت اختراع خود را در سال 1869 برای یک جاروی فرش که، برای ایجاد مکش به میل لنگ دستی تکیه می کرد، نوشت: «انباشت گرد و غبار و خاک در خانه های مسکونی باعث آزار همه خانه داران می شود». جاروبرقی های نسل بعدی برای کارکردن با بنزین طراحی شده بودند و به قدری بزرگ بودند که بسیاری از آنها توسط کالسکه های اسبی در خیابان حمل شدند.

جارو برقی مدرن که از مکش الکتریکی استفاده می کردند، زاییده فکر سرایدار فروشگاه بزرگ اوهایو، جیمز موری اسپنگلر بود که برای ساخت آن به وسایل معمولی خانگی روی آورد استفاده از روبالشی به عنوان اولین کیسه وکیوم. در سال 1908 این حق اختراع را از مخترع با پول نقد خریدند و نام تجاری لوازم خانگی متولد شد.

5. اتو برقی: خداحافظی با جای سوختگی

خرید 6 اختراع نوآورانه صنعت لوازم خانگی | تایسز

کار طاقت فرسا گرم کردن پی در پی اتوهای سنگین روی اجاق گاز یا روی آتش برای صاف کردن لباس های چروک می تواند حتی بیشتر از شستن آنها زمان ببرد. پس جای تعجب نیست که مخترعان بی‌شماری برای ابداع روشی کارآمدتر، با استفاده از برق تلاش کردند. “هنری” از نیویورک اولین حق اختراع برای اتو برقی را در سال 1882 به ثبت رساند.

در طی یک دهه، نوآوری های جدید این امکان را برای کاربران فراهم کرد که سطح گرما را کنترل کنند و تا حد زیادی توانستند علائم سوختگی ناخوشایند ناشی از استفاده اتوهای سنتی را بین ببرند. “سارا بون”، خیاط و مخترع سیاه‌پوست راهی برای استفاده اتوهای جدید پیدا کرد و نمونه اولیه میز اتو امروزی را ابداع کرد و در سال 1892 یکی از اولین زنان سیاه‌پوست شد که حق ثبت اختراع را به دست آورد.

6. همزن برقی: همزدن تخم مرغ آسان شد

خرید 6 اختراع نوآورانه صنعت لوازم خانگی | تایسز

هرکسی که سعی کرده است نان را ورز دهد یا سفیده تخم مرغ را با دست هم بزند، می‌داند که این کارها چقدر می‌تواند دشوار باشد و با استفاده از همزن برقی چقدر می‌توان در زمان و تلاش صرفه‌جویی کرد. پس جای تعجب نیست که هزاران ذهن مبتکر به دنبال یافتن نوعی راه حل برای این کار مشقت بار هستند که تقریباً از دو قرن پیش آغاز شده است.

تخم مرغ‌زن‌های دستی می‌توانند فرآیند مخلوط کردن شکر، شیر و سفیده تخم‌مرغ را برای ساختن کیک تسریع کنند و مخترع سیاه‌پوست ویلی جانسون در سال 1884 با طراحی دستگاهی که با چیدمان قرقره‌های چرخ دنده‌ای و کوبنده کار می‌کرد، قدمی فراتر گذاشت. پس از برق رسانی به خانه ها استفاده از همزن برقی”روفوس ام ایستمن” امکان پذیر شد.

مطالعه بیشتر: 8 دلیل برای اینکه افراد پختن کیک و شیرینی را دوست دارند

در اوایل قرن بیستم، میکسر ایستاده به یکی از محبوب ترین نوآوری های لوازم خانگی تبدیل شده بود. همسران مدیران کیچن اید (سازندگان همزن های برقی) لوازم خانگی شوهرانشان را در خانه‌های خودشان آزمایش می‌کردند و در مورد تجربیات خود بحث می‌کردند.

منبع: history.com