یکی از مهم ترین وسایل آشپزخانه که باید در انتخاب آن دقت زیادی به عمل آوریم، گاز آشپزخانه است. قیمت گازهای موجود در بازار، با هم متفاوت است. در این مقاله، سعی بر این است که بدانیم چه عللی باعث این تفاوت قیمت در اجاق گازهای مختلف می شود؛ و همچنین توضیح دهیم که چه عواملی در میزان قیمت گاز موثر است.

برخی از عواملی که در تعیین قیمت اجاق گاز می تواند تاثیر گذار باشد:

 1. نوع اجاق گاز

گاز آشپزخانه در انواع و مدل های مختلفی تولید می شود. اجاق گازهای مبله که خود به دو دسته اجاق گاز فردار و اجاق گاز های دو فر مبله تقسیم می شوند؛ و یا اجاق گازهای رومیزی و صفحه ای که هر کدام بر اساس جنس و مدل از قیمت های متفاوتی برخوردارند.

 1. جنس صفحه اجاق گاز

جنس بدنه و صفحه اجاق گازهای مبله، از دو نوع استیل و لعابی است؛ ولی اجاق گازهای صفحه ای از جنس استیل یا شیشه ساخته می شوند؛ که ویژگی ضد خش و ضد لک بودن جنس استیل و ویژگی نشکن و ضد خش بودن جنس شیشه در هر دو مدل گاز بر تعیین قیمت محصول مؤثر خواهد بود.

 1. جنس ولوم کنترل اجاق گاز

جنس ولوم کنترل در اجاق گازها، یا از فلز یا از پلاستیک و یا ترکیبی از این دو جنس است. به تازگی جنس ولوم اجاق گازها از نوعی پلاستیک فشرده ساخته شده که به اختصار، باکالیت نامیده می شود. این جنس از پلاستیک فشرده، به دلیل ساختار خود در برابر حرارات و آب شدن بر اثر گرما، مقاوم بوده و امروزه برند های مطرح دنیا از این جنس در تولید ولوم های کنترل اجاق گازهای خود بهره می برند.

خرید گاز آشپزخانه | تایسز
 1. منبع حرارتی اجاق گاز

منبعی که یک اجاق گاز حرارت خود را از آن تأمین می کند، معمولاً از انرژی گازی یا برقی و یا هر دو می باشد. برخی از اجاق گازها از منبع حرارتی دو گانه بهره می برند که مورد آخر معمولا از قیمت بالاتری نسبت به دو مورد دیگر برخوردار می باشد.

 1. تعداد شعله ها

یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت گاز آشپزخانه، تعداد شعله های به کار رفته در آن و در نهایت ابعاد اجاق گاز می باشد.

 1. شعله زمان دار

در برخی از اجاق گازها، شعله ای طراحی شده است که قابلیت زمان بندی دارد. به این شکل که برای پخت غذا به شعله زمان می دهیم که پس از اتمام زمان مشخص شده، شعله به صورت اتوماتیک خاموش می شود. این ویژگی، بیشتر برای بانوانی کاربرد دارد که در بیرون از منزل فعالیت دارند.

 1. زیبایی و ظاهر محصول

البته که از زیبایی و ظاهر محصول نباید صرف نظر کرد. ظاهر اجاق گاز به دکور آشپزخانه جلوه ی خاصی می باشد؛ ولی نباید این ویژگی را به حدی مورد توجه قرار داد که از موارد مهم تر غافل شویم.

 1. اعتبار شرکت تولید کننده

اگر از یک برند معتبر خرید کنید، از کیفیت و استاندارد محصول، مطمئن هستید. ولی اگر یک کالا را با توجه به پایین بودن قیمت آن خریداری کنید و به برند محصول توجه نکنید، قطعا بعد از گذشت مدت کوتاهی، به مشکل برخورد خواهید کرد. و به دلیل دقت نکردن به این مورد مهم، متضرر می شوید.

 1. خدمات پس از فروش

یکی از مواردی که در گزینش یک گاز آشپزخانه خوب مورد توجه قرار می گیرد، گارانتی و خدمات پس از فروش برند مورد نظر است. یعنی پس از خرید محصول، خیال خریدار راحت است و با بروز هر مشکلی دچار استرس نمی شود!

 1. ترموکوپل

یکی از قطعاتی که ایمنی هر گازی به آن بستگی دارد، ترموکوپل است. ترموکوپل، در زمان روشن بودن شعله، غیر فعال است ولی به محض اینکه شعله در اثر سر ریز شدن غذا و یا به هر دلیل دیگری خاموش شود، وارد عمل می شود و جریان گاز را قطع می کند.

اجاق گازهای امروزی از ترموکوپل فوق سریع برخوردارند که ایمنی بالایی را برای اجاق فراهم می کنند؛ به همین دلیل، این نمونه از اجاق گازها نسبت به بقیه، قیمت بالاتری دارند.

 1. فندک اتوماتیکی با فندک الکتریکی

در اجاق گازهایی که این قابلیت را دارند تنها با چرخاندن ولوم های گاز، شعله به صورت خودکار روشن می شود و دیگر نیازی به نگه داشتن دکمه ی فندک به صورت جداگانه نمی باشد. این قطعه، در اجاق گاز صفحه ای کاربرد بالایی دارد و به همین دلیل لازم است که از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار باشد.

 1. تایمر هشدار دهنده

بر روی بسیار از اجاق گازها، ولوم کنترل زمان نصب شده که توسط آن برای پخت غذا، زمان تعیین می کنیم و پس از اتمام زمان تعیین شده، زنگ هشدار به صدا در می آید.

خرید گاز آشپزخانه | تایسز

قبل از خرید گاز آشپزخانه لازم است به نکات زیر توجه نمایید:

 1. فضای مورد استفاده برای اجاق گاز خود را اندازه بگیرید؛

این مورد از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ زیرا از هزینه های نصب اضافی و یا حتی برگشت دادن محصول، جلوگیری می کند. بنابراین لازم است، قبل از خریداری یک اجاق گاز، با یک متر، دقیق محل قرار گرفتن اجاق گاز را اندازه گیری کنید.

 1. بودجه ی خرید خود را محاسبه کنید؛

یک خریدار واقعی، باید قبل از رفتن به بازار، میزان بودجه ی خود را محاسبه کند. چون یک اجاق گاز در بازار، از قیمتی در حدود 500 هزار تومان تا چندین میلیون تومان عرضه می شود که این میزان تفاوت به دلیل امکانات و جنس و مدل گاز می باشد.

برخی از فروشگاه های بزرگ برای فروش بیشتر، اقلام خود را به صورت اقساطی نیز عرضه می کنند که این می تواند به خریداران کمک زیادی بکند.

 1. بررسی نظرات دیگران

با پرس و جو از دیگران، در مورد محصولی که قرار است خریداری کنید، می توانید اطلاعات مناسبی را کسب کنید تا در انتخاب خود دچار اشتباه و سردرگمی نشوید. امروزه اینترنت و سایت های خبری، این امکان را برای خریداران فراهم می کند تا با دید بازتری محصول مورد نیاز خود را قبل از خریداری، از تمام جهات کاملاً بررسی نمایند.

سخن آخر

لطفا برای خرید اجاق گاز مورد نیاز خود، به خواندن یکی دو مقاله اکتفا نکنید و آگاهی خود را در این زمینه، تا حد ممکن بالا ببرید.