هفتم جولای ، روز جهانی شکلات

هر سال ، در هفتم جولای ، مردم در سراسر جهان گرد هم می آیند تا روز جهانی شکلات را جشن بگیرند ، مناسبتی که یکی از بدیعی ترین لذت های زندگی را گرامی می دارد .

شکلات

این روز به خوراکی لذیذ و محبوبی اختصاص دارد که برای قرن ها مورد علاقه مردم در سراسر جهان بوده است . در روز جهانی شکلات ، مردم در سرتاسر جهان این خوراکی لذیذ را با خوردن شکلات مورد علاقه خود و به اشتراک گذاشتن آن با دوستان و خانواده جشن می گیرند . بسیاری از سازندگان و خرده فروشان شکلات ، فروش و تبلیغات ویژه ای را در این روز ارائه می دهند و رویداد ها و جشنواره هایی با موضوع شکلات در بسیاری از شهر های جهان برگزار می شود

فرقی نمی‌ کند شکلات شیری ، شکلات تلخ یا شکلات سفید را ترجیح دهید ، روز جهانی شکلات روزی است برای جشن گرفتن و لذت بردن از شکلات که برای قرن‌ ها مورد علاقه مردم بوده است . در این مناسبت خوشمزه ، علاقه مندان به شکلات و شیرینی از گوشه و کنار جهان گرد هم می آیند تا به جذابیت مقاومت ناپذیر و طعم بهشتی شکلات ادای احترام کنند .

در این روز خاص ، ما نه تنها از لذت خالص خود شکلات خوشحال می‌ شویم ، بلکه به مجموعه‌ ای از خوراکی‌ های لذیذ که حاوی این ماده دوست‌ داشتنی هستند نیز ادای احترام می‌کنیم .

از شیر شکلاتی لذیذ و شکلات داغ تا شیرینی‌ های شکلاتی دلپذیر ، کیک‌ های شکلاتی بهشتی ، براونی‌ های غیرقابل خوش طعم ، و همه چیز در این میان ، این جشن شامل طیف گسترده‌ ای از شیرینی‌ های شکلاتی است . از تاریخ تا اهمیت روز شکلات ، در اینجا تمام آنچه باید در مورد این روز بدانید وجود دارد .

ریشه کلمه شکلات از کجا آمده ؟

فرهنگ مایاها در آمریکا مرکزی توسعه یافته است ، درخت کاکائو بخشی از آن فرهنگ می شود. ریشه کلمه انگلیسی ” chocolate ” احتمالاً از اینجا شروع شده است . کلمه ” درخت ” در زبان مایا cacahuaquchtl بود و کلمه xocoatl که به معنای واقعی کلمه به معنای ” آب تلخ ” است احتمالاً بر اساس نوشیدنی ساخته شده از دانه کاکائو بوده است .

تاریخچه روز جهانی شکلات

تاریخچه شکلات به 2500 سال قبل باز می گردد . آزتک ها شکلات مایع تازه کشف شده خود را تا حدی دوست داشتند که معتقد بودند خدای خرد ، آن را به آن ها عطا کرده است . روز جهانی شکلات که در سال 2009 نامگذاری شد ، سالگرد معرفی شکلات به اروپا در سال 1550 است .

در این روز فروشگاه‌ های شیرینی و عرضه‌ کنندگان محلی در سر تا سر جهان بهترین خوراکی‌ های شکلات خود را برای افراد در هر سنی ارائه می‌ کنند . شکلات از دانه‌ های درخت تئوبروما کاکائو به دست می‌ آید که سابقه طولانی کشت در مکزیک ، آمریکای مرکزی و شمال آمریکای جنوبی دارد . شکلات از دانه های درخت کاکائو که بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است تهیه می شود . امروزه آفریقا در تولید درخت کاکائو پیشتاز است .

تاریخچه شکلات به تمدن های باستانی مایاها و آزتک ها بر می گردد که معتقد بودند درخت کاکائو هدیه ای از طرف خدایان است درختان کاکائو ( گیاه دانه کاکائو ) ممکن است 10000 سال یا بیش تر در طبیعت رشد کرده باشند . سرخ پوستان اولمک در منطقه ای که اکنون جایی در مجاورت جنوب مکزیک است ، شروع به کشت کاکائو در داخل کشور می کنند .

اهمیت روز جهانی شکلات

روز جهانی شکلات معنای مهمی دارد زیرا یادآوری لذت بخش از عشق و قدردانی جهانی برای یکی از محبوب ترین خوراکی های جهان است . در این مناسبت خاص ، شکلات به نمادی از شادی ، لذت و جشن تبدیل می‌ شود ، از مرز های فرهنگی فراتر می‌ رود و مردم را در یک لحظه مشترک شادی‌ بخش گرد هم می‌ آورد . این روزی است برای ارج نهادن به تاریخ غنی ، صنایع دستی نفیس ، و لذتی که شکلات به زندگی ما می آورد و به ما اجازه می دهد به دنیای شیرینی فرار کنیم و هر لقمه لذیذی را بچشیم .

نوشیدن شکلات از کجا آغاز شد؟

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

آزتک ها در تعاملات تجاری با مایاها با گیاه کاکائو آشنا می شوند. آن ها روش سنتی درست کردن نوشیدنی شکلاتی را از مایاها یاد می گیرند و این روش را ادامه می دهند .

کاکائو چگونه به آمریکای جنوبی می رود ؟

مایاها به جنوب مهاجرت می کنند و گیاهان کاکائو را با خود بردند و در مزارع کشت را آغاز می کنند . برای بسیاری از مردم در این زمان ، غلاف کاکائو به عنوان یک نماد مذهبی در نظر گرفته می شد که گاهی اوقات به عنوان غذای خدایان از آن یاد می شود .

دانه های کاکائو چگونه به اروپا رفتند ؟

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

دانه های کاکائو در آمریکای جنوبی آنقدر با ارزش بودند که به عنوان ارز مورد استفاده قرار می گرفتند . تقریباً در همان زمان ، ماجراجویان اسپانیایی شکلات را به اسپانیا بردند . با مشاهده طعم نسبتاً تلخ آن ، شروع به اضافه کردن شکر نیشکر و همچنین وانیل و سایر ادویه های سبک می کنند .

دانه های کاکائو برای اولین بار در اوایل قرن شانزدهم و پس از کشف مزارع کاکائو توسط فاتحان اسپانیایی در قاره آمریکا به اروپا معرفی شد . اسپانیایی ها اولین کسانی بودند که دانه های کاکائو را به اروپا آوردند ، جایی که در ابتدا از آن برای تهیه نوشیدنی تلخی استفاده می شد که در میان اشراف محبوبیت داشت .

با گذشت زمان ، محبوبیت شکلات در سراسر اروپا گسترش یافت و روش‌های جدیدی برای فرآوری و تصفیه دانه‌ های کاکائو برای ایجاد محصولی نرم‌ تر و خوش طعم‌ تر توسعه یافت . یکی از نوآوری های کلیدی اضافه کردن شکر به شکلات بود که به جبران طعم تلخ دانه های کاکائو کمک کرد و شکلات را برای عموم جذاب تر کرد .

اولین خانه شکلاتی افتتاح شد

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

با گسترش شکلات در سراسر اروپا ، یک خانه شکلات در انگلستان افتتاح شد که در آن مردم می توانستند نوشیدنی های شکلاتی را خریداری کنند .

اعتقاد بر این است که اولین خانه شکلات در سال 1657 در لندن افتتاح شد . این فروشگاه توسط یک فرانسوی به نام نیکلاس سندرز افتتاح شد . این فروشگاه در Bishopsgate ، خیابانی در قلب لندن قرار داشت و به سرعت به محل قرار ملاقات محبوب مشتریان ثروتمند تبدیل شد .

در آن زمان ، شکلات یک کالای لوکس بود که فقط در دسترس افراد ثروتمند بود . این نوشیدنی به شکل یک نوشیدنی غلیظ مصرف می‌ شد که از آسیاب کردن دانه‌ های کاکائو و مخلوط کردن آن با آب داغ و ادویه‌ هایی مانند دارچین و وانیل تهیه می‌ شد .

محبوبیت خانه های شکلاتی به سرعت در سراسر اروپا گسترش یافت و فروشگاه های مشابهی در فرانسه ، اسپانیا و سایر کشور ها افتتاح شد . این خانه های شکلاتی اولیه اغلب مورد بازدید سیاستمداران ، هنرمندان و دیگر شخصیت های برجسته بود و به خاطر بحث های پر جنب و جوش و روشنفکرانه شهرت داشتند .

با افزایش محبوبیت شکلات ، تقاضا برای آن نیز افزایش یافت . شکلات سازان شروع به آزمایش طعم ها و تکنیک های جدید کردند و به زودی شکلات به یکی از اصلی ترین غذاهای اروپایی تبدیل شد . در قرن هجدهم ، شکلات به طور گسترده‌ تری در دسترس بود و مردم از همه طبقات اجتماعی از آن لذت می‌ بردند .

افتتاح اولین خانه شکلاتی در لندن ، آغاز یک رابطه عاشقانه با شکلات بود که قرن ها طول کشیده و هیچ نشانه ای از کم شدن علاقه مردم به شکلات دیده نمی شود .

اولین شرکت آمریکایی شکلات سازی

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

اولین شرکت شکلات سازی آمریکایی Walter Baker & Company بود که در سال 1765 در دورچستر ، ماساچوست تاسیس شد . این شرکت توسط پزشکی به نام جیمز بیکر و شریکش جان هانون تاسیس شد که یک آسیاب در دورچستر خریدند و شروع به آسیاب دانه های کاکائو برای تهیه شکلات کردند .

در آن زمان ، شکلات هنوز یک کالای لوکس بود که عمدتاً توسط ثروتمندان مصرف می شد . با این حال ، بیکر و هانون فرصتی را دیدند تا با تولید شکلات در مقادیر بیش تر و با هزینه کم تر ، شکلات را به طور گسترده‌ تری در دسترس قرار دهند .

آن ها تکنیک‌ های جدیدی را برای آسیاب کردن دانه‌ های کاکائو توسعه دادند که به آن‌ ها اجازه می‌ داد شکلات را با کارایی بیش تر و با هزینه کم تر تولید کنند . Walter Baker & Company به سرعت به موفقیت رسید و در اوایل قرن نوزدهم ، یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان شکلات در ایالات متحده بود . این شرکت شکلات برای پخت و پز و همچنین شکلات تخته ای و سایر شیرینی ها را تولید می کرد .

در سال 1828، شیمیدان هلندی ، فرآیندی را برای ساخت پودر کاکائو ایجاد کرد که ترکیب شکلات را با سایر مواد ساده تر کرد و منجر به توسعه محصولات جدید شکلاتی شد . والتر بیکر و شرکا یکی از اولین شرکت هایی بود که این فرآیند جدید را اتخاذ کرد و به ایجاد شکلات به عنوان یکی از اصلی ترین خوراکی های آمریکایی کمک کرد .

امروزه ، شکلات یک صنعت چند میلیارد دلاری در ایالات متحده است و شرکت های مختلف بسیاری محصولات شکلات متنوعی را تولید می کنند . با این حال ، Walter Baker & Company جایگاه ویژه ای در تاریخ شکلات آمریکایی دارد ، به عنوان اولین شرکتی که شکلات را در مقیاس بزرگ تولید کرد و آن را به طور گسترده در دسترس عموم مردم آمریکا قرار داد .

بیشتر بخوانید: روز جهانی وافل :: World Waffle Day [ 5 فروردین – 25 مارچ ]

بیشتر بخوانید: 8 دلیل برای اینکه افراد پختن کیک و شیرینی را دوست دارند

تولید انبوه شکلات

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

اولین تولید انبوه شکلات توسط شکلات‌ ساز سوئیسی فرانسوا لوئیس کایلر در سال 1819 ساخته شد . کایلر که هنر شکلات‌ سازی را از پدرش آموخته بود ، کارخانه شکلات‌ سازی خود را در سوئیس افتتاح کرد و تکنیک‌ های جدید را برای تولید شکلات در مقیاس بزرگ توسعه داد.

یکی از نو آوری های کلیدی که کایلر توسعه داد ، استفاده از ماشین آلات هیدرولیک برای آسیاب کردن دانه های کاکائو و مخلوط کردن آن ها با شکر و سایر مواد بود . این به او اجازه داد تا شکلات را در مقادیر بسیار بیش تر و با قوام بیشتری نسبت به قبل تولید کند .

تولید انبوه شکلات کایلر یک موفقیت بزرگ بود و این شرکت به سرعت به یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان شکلات در سوئیس تبدیل شد. شکلات‌ های این شرکت که از ترکیب پودر کاکائو ، شکر و کره کاکائو درست می‌ شد ، در فروشگاه‌ های سراسر سوئیس به فروش می‌ رسید و به سرعت مورد علاقه دوستداران شکلات در همه جا قرار گرفت .

موفقیت کایلر الهام بخش دیگر سازندگان شکلات شد تا تکنیک های مشابه تولید انبوه را توسعه دهند و در طول قرن بعد، صنعت شکلات به سرعت رشد کرد. شکلات مقرون به صرفه تر و در دسترس تر شد و طعم ها و انواع جدیدی برای پاسخگویی به خواسته های مصرف کنندگان در سراسر جهان ایجاد شد.

شکلات برای همه مردم

شکلات در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به لطف یک سری پیشرفت‌ های تکنولوژیکی و نو آوری‌ ها در تولید شکلات مقرون به صرفه‌ تر شد . یکی از پیشرفت‌ های کلیدی ، اختراع ماشین‌ های مخلوط ‌کننده بود که به سازندگان شکلات اجازه می‌ داد تا پودر کاکائو و شکر را به طور مؤثر تری با هم مخلوط کنند . این امر تولید شکلات را در مقیاس بزرگ تر و با هزینه کم تر آسان می کرد که به نوبه خود شکلات را مقرون به صرفه تر و در دسترس طیف وسیع تری از مصرف کنندگان قرار داد .

پیشرفت مهم دیگر استفاده از پودر شیر در تولید شکلات بود . پودر شیر برای اولین بار در اواخر قرن نوزدهم در تولید شکلات شیری استفاده شد و به سازندگان شکلات اجازه داد تا بدون نیاز به شیر تازه ، بافت نرم‌ تر ، خامه‌ ای و طعم شیرین‌ تری ایجاد کنند .

همانطور که تولید شکلات کارآمد تر و مقرون به صرفه تر شد ، قیمت شکلات شروع به کاهش کرد و آن را برای افراد از همه طبقات اجتماعی مقرون به صرفه تر کرد . در اوایل قرن بیستم ، شکلات به یکی از مواد اصلی رژیم غذایی بسیاری از مردم تبدیل شده بود و شکلات تخته‌ ای و سایر محصولات شکلاتی به طور گسترده در فروشگاه‌ های سراسر اروپا و آمریکای شمالی در دسترس بودند .

شکلات چگونه به خانواده سلطنتی بریتانیا راه یافت ؟

کدبری (Cadbury) ، یکی از بزرگ‌ ترین و شناخته‌ شده‌ ترین شکلات‌ سازان جهان ، برای ملکه ویکتوریا شکلات تهیه کرد . در واقع ، این شرکت در سال 1854 یک ضمانت سلطنتی دریافت کرد که به آن اجازه می‌ داد شکلات را به خانواده سلطنتی عرضه کند .

از آب نبات شکلاتی تا جعبه هدیه های شکلاتی

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

اولین باری که کدبری جعبه‌ های آب نبات شکلاتی را به طور انبوه تولید کرد و آن را در انگلستان فروخت ، در واقع چند دهه بعد بود . در سال 1868 ، ریچارد کدبری ، پسر جان کدبری ، بنیانگذار شرکت ، شروع به آزمایش روش های جدید برای بازاریابی محصولات شکلاتی این شرکت کرد .

در آن زمان ، شکلات هنوز عمدتاً به عنوان نوشیدنی مصرف می شد و ایده خوردن شکلات به شکل آب نبات هنوز نسبتاً جدید بود . ریچارد کدبری با ایجاد خط جدیدی از آب نبات های شکلاتی که می توانند در جعبه به فروش برسند ، فرصتی برای ورود به این بازار رو به رشد یافت .

اولین جعبه های شکلات کدبری در سال 1868 و درست به موقع برای فصل کریسمس معرفی شدند. جعبه ها با تصاویری از یک دختر جوان با کلاه و پسری با کلاه تزئین شده بود و حاوی انواع آب نبات شکلاتی از جمله شکلات های پر از خامه و آجیل هایی با روکش شکلات بود.

جعبه ها موفقیت بزرگی داشتند و به سرعت به یکی از اصلی ترین اجزای فصل تعطیلات در انگلستان تبدیل شدند . در طول سال ها ، کادبری طعم ها و انواع جدیدی از آب نبات های شکلاتی را معرفی کرد و جعبه های شکلات این شرکت به یک هدیه دوست داشتنی برای مناسبت ها و تعطیلات تبدیل شد .

امروزه کدبری یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان شکلات در جهان است که طیف گسترده ای از محصولات شکلاتی را در کشور های سراسر جهان به فروش می رساند. جعبه های شکلات این شرکت همچنان یک کالای هدیه محبوب می شود و افراد در هر سنی از آن لذت می برند.

شکلات با ظاهری جدید

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

J.S. Fry & Sons ، یک سازنده شکلات بریتانیایی ، با ساخت اولین نوار شکلات به شکل جامد به شهرت رسید . این شرکت چند سالی بود که تولید شکلات را آزمایش می کرد و در سال 1847 محصول جدیدی به نام ” کرم شکلاتی فرای ” را معرفی کردند.

کرم شکلاتی فرای از مخلوطی از پودر کاکائو، شکر و کره کاکائو تشکیل شده بود که سپس به شکل یک نوار جامد درآورده شد. این محصول مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفت و از راحتی و قابل حمل بودن قالب جدید آن بسیار خرسند بودند.

خامه شکلاتی فرای به زودی با شکلات‌ های تخته‌ ای دیگر در طعم‌ ها و تنوع‌ های مختلف ، از جمله شکلات شیری ، شکلات تلخ ، و شکلات‌ های تکه‌ ای با آجیل ، میوه‌ ها و سایر مواد اضافه شد . شکلات جامد به سرعت تبدیل به جزء اصلی صنعت شکلات شد و شکلات سازان شروع به آزمایش طعم ها و بافت های جدید کردند .

شکلات شیری در اواخر دهه 1800 در سوئیس اختراع شد و شکلات سفید در دهه 1930 معرفی شد .

توسعه نوار شکلات کمک کرد تا شکلات به عنوان یک میان وعده محبوب شناخته شود و راه را برای تولید و مصرف انبوه محصولات شکلاتی هموار کرد که تا امروز ادامه دارد .

امروزه شکلات تخته‌ ای جزء اصلی صنعت شیرینی‌ سازی جهانی است و میلیون‌ ها نفر در سراسر جهان از آن لذت می‌برند . اختراع نوار شکلات توسط J.S. Fry & Sons نقطه عطفی در تاریخ شکلات است و کمک کرد تا شکلات را از یک کالای لوکس که فقط ثروتمندان از آن لذت می برند ، به یک خوراکی در دسترس و مقرون به صرفه تبدیل کند که برای همه طبقات اجتماعی لذت می برد .

تقریباً در همان زمان ، یک شکلات‌ ساز سوئیسی به نام Philippe Suchard فرآیندی را برای اضافه کردن کره کاکائو به پودر کاکائو ایجاد کرد و یک خمیر شکلاتی صاف و خامه‌ ای ایجاد کرد که می‌ توان آن را به اشکال مختلف قالب‌ گیری کرد . این فرآیند که به عنوان ” کنچینگ ” شناخته می شود ، شامل آسیاب کردن مخلوط شکلات بین دو غلتک برای چند ساعت بود که به صاف شدن بافت و بهبود طعم کمک کرد .

 اختراع شکلات جامد نقطه عطف مهمی در تاریخ شکلات بود و به تثبیت شکلات به عنوان یکی از محبوب ترین خوراکی های جهان کمک کرد .

شکلات شیری ، طعمی جدید

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

شرکت نستله در سوئیس با جدید ترین نسخه این خوراکی، شکلات شیری شروع به کار کرد. نستله در نهایت به بزرگ ترین تولید کننده شکلات در جهان تبدیل شد.

شکلات شیری در اواخر دهه 1800 در سوئیس توسط دانیل پیتر ، یک شکلات‌ ساز سوئیسی اختراع شد که روش‌ های جدیدی را برای ساختن شکلات آزمایش می‌ کرد . پیشرفت پیتر زمانی اتفاق افتاد که راهی برای افزودن شیر به شکلات کشف کرد که بافتی نرم تر ، خامه ای تر و طعمی شیرین تر ایجاد کرد .

فرآیند افزودن شیر به شکلات آسان نبود ، زیرا شیر حاوی آب است و می تواند باعث گیر کردن شکلات یا دانه دار و گلوله شدن آن شود . پیتر با استفاده از شیر تغلیظ شده به جای شیر تازه ، بر این چالش غلبه کرد ، که به او اجازه داد شیر و شکلات را با هم مخلوط کند بدون اینکه شکلات گیر کند .

اختراع پیتر یک موفقیت بزرگ بود و شکلات شیری به سرعت در بین دوستداران شکلات در سراسر جهان محبوب شد . طعم ملایم و شیرین شکلات شیری مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفت و خیلی زود به یکی از اصلی ترین محصولات صنعت شکلات تبدیل شد .

امروزه شکلات شیری یکی از پرطرفدار ترین انواع شکلات است و به اشکال مختلف از شکلات تخته ای و ترافل گرفته تا کیک و شیرینی مصرف می شود . شکلات شیری همچنین در طیف گسترده ای از دسر ها و شیرینی ها استفاده می شود و یک عنصر کلیدی در بسیاری از دستور العمل های شکلات کلاسیک است.

اختراع شکلات شیری نقطه عطف مهمی در تاریخ شکلات بود و به تثبیت سوئیس به عنوان تولید کننده پیشرو در شکلات با کیفیت کمک کرد . امروزه شکلات سوئیسی به دلیل بافت نرم ، خامه ای و طعم غنی و مجلل در سر تا سر جهان شناخته شده است و شکلات شیری یکی از محبوب ترین انواع شکلات است .

شکلات تلخ

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

با گذشت زمان ، ما به سمت لذت بردن از شکلات تلخ حرکت کردیم . شکلات تلخ حاوی قند بسیار کمتری است و درصد بیشتری از کاکائو را در خود دارد . اگر به دنبال بهترین شکلات تلخ هستید ، ارزش آن را دارد که آن هایی را که از ساحل عاج ، غنا و اکوادور پیدا می کنید ، بررسی کنید . آن جا دارای آب و هوای ایده آل برای درختان کاکائو هستند و به دلیل تولید برخی از بهترین شکلات ها شناخته شده اند . قطعا بهترین هستند !

وقتی شکلات را از این مناطق می‌خرید ، همیشه بهتر است .

بن بون شکلاتی !

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

بنبون های شکلاتی که به نام ترافل شکلاتی نیز شناخته می شوند ، اولین بار در اواخر دهه 1800 در فرانسه معرفی شدند . منشا دقیق بن بون نامشخص است ، اما اعتقاد بر این است که توسط یک سرآشپز فرانسوی به نام آگوست اسکوفیه که در آن زمان در هتل ساوی لندن کار می کرد ، اختراع شده است .

داستان از این قرار است که اسکوفیه زمانی که خامه داغ را روی یک کاسه شکلات خرد شده ریخت ، به طور تصادفی بنبون را ایجاد کرد . این مخلوط یک خمیر صاف و خامه ای را تشکیل داد که به شکل توپ درآورد و با پودر کاکائو آن را پوشاند .

شیرینی به دست آمده مورد توجه مهمانان هتل قرار گرفت و اسکوفیه شروع به آزمایش با طعم ها و پوشش های مختلف کرد . او در نهایت به دستوری که شامل کره ، خامه و شکلات می‌شد ، رضایت داد و آن‌ ها را به شکل توپ‌ های کوچک درآورد و با پودر کاکائو یا آجیل خرد شده پوشاند .

نام ” بن بون ” از کلمه فرانسوی ” bon ” به معنای ” خوب ” گرفته شده است . این اصطلاح در ابتدا برای توصیف هر شیرینی کوچک و شیرین استفاده می شد ، اما در نهایت به طور خاص برای ترافل شکلاتی استفاده شد .

شکلات های دست ساز

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

شکلات به بخشی از گرایش به سمت غذا های تلفیقی تبدیل می‌ شد و با ادویه‌ های عجیب و غریب مانند کاری ، زعفران ، لیمو ، دانه‌ های قهوه و موارد دیگر ترکیب می‌شود . بسیاری از مردم به دنبال شکلات با درصد بالایی از کاکائو به دلیل مزایای سلامت آنتی اکسیدانی آن هستند .

شکلات‌ های طراحی‌ شده ، که به‌ عنوان شکلات‌ های حرفه‌ ای یا لذیذ نیز شناخته می‌ شوند ، در اواخر قرن بیستم به عنوان پاسخی به شکلات‌ های تولید انبوه که در بسیاری از نقاط جهان فراگیر شده بود ، شروع به توسعه کرد .

اصطلاح ” شکلات طراحی شده ” به شکلاتی اطلاق می شود که با دست در دسته های کوچک و با استفاده از مواد با کیفیت بالا و تکنیک های سنتی ساخته می شود. شکلات‌ سازان طراح اغلب دانه‌ های کاکائو خود را از مناطق خاص یا حتی مزارع منفرد تهیه می‌ کنند، با این هدف که شکلات‌ هایی با طعمی منحصر به‌ فرد ایجاد کنند .

شکلات‌ سازان اغلب با ترکیب‌ های طعمی و بافت‌ های مختلف طعم های جدید را آزمایش می‌ کنند و از موادی مانند ادویه‌ ها ، آجیل ، میوه‌ ها و حتی گیاهان برای تولید محصولات شکلاتی جدید و خلاقانه استفاده می‌ کنند . آن ها همچنین ممکن است به ظاهر شکلات خود توجه زیادی داشته باشند و از بسته بندی و طراحی خلاقانه برای افزایش جذابیت کلی زیبایی شناسی محصولات خود استفاده کنند .

ظهور شکلات های طراحی شده یا دست ساز تا حدی به دلیل علاقه روز افزون به غذا های محلی و صنایع دستی و همچنین افزایش آگاهی از اثرات زیست محیطی و اجتماعی تولید مواد غذایی بوده است . مصرف کنندگان به طور فزاینده ای علاقه مند به دانستن اینکه غذایشان از کجا می آید و چگونه درست می شود ، هستند و شکلات های دست ساز راهی برای ارتباط با مردم و محصولاتی که مصرف می کنند ارائه می دهد .

امروزه ، شکلات‌ های دست ساز یک صنعت پر رونق است ، شکلات‌ سازان و طراحان صنایع دستی ، طیف وسیعی از محصولات را ایجاد می‌ کنند که طیف متنوعی از سلیقه‌ ها و ترجیحات را برآورده می‌ کنند . این محصولات اغلب در مغازه‌ های شکلات‌ فروشی تخصصی و فروشگاه‌ های مواد غذایی گران‌ قیمت به فروش می‌ رسند و به دلیل طعم‌ های بی‌ نظیر ، کیفیت بالا و ارائه هنری ارزشمند هستند .

توسعه شکلات دست ساز نشان دهنده یک تحول بزرگ در تاریخ شکلات است و به ارتقای شکلات از یک لذت ساده به یک هنر آشپزی پیچیده کمک کرده است .

شکلات سازان معروف جهان

بسیاری از شرکت های شکلات سازی امروزی در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم شروع به کار کردند .

Cadbury در سال 1868 در انگلستان شروع به کار کرد . و سپس 25 سال بعد Milton S. Hershey ، تجهیزات پردازش شکلات را در نمایشگاه جهانی کلمبیا در شیکاگو خریداری کرد ، او اکنون یکی از بزرگ ترین و شناخته شده ترین سازندگان شکلات در جهان است . او این شرکت را با تولید کارامل هایی با روکش شکلاتی آغاز کرد . نستله در دهه 1860 شروع به کار کرد و به یکی از بزرگ ترین شرکت های مواد غذایی در جهان تبدیل شد .

حتماً در مورد یکی از این ها ، اگر نه همه آن ها ، شنیده اید . شاید حتی از یک یا دو قطعه از شکلات های خوب آن ها در خانه لذت برده اید .

شکلات چگونه درست می شود؟

بسیاری از مردم نمی دانند که شکلات یک غذای تخمیر شده است . درست شنیدید ، وقتی غلاف‌ های کاکائو چیده می‌ شوند ، و سپس از مواد سفید مغزی از میوه پاک می‌ شوند ، خشک می‌ شوند . این فرآیند به توسعه طعم شکلات کمک می کند . در مرحله بعد ، دانه های خشک را برشته می کنند تا طعم آن بیش تر شود و رطوبت باقی مانده از بین برود .

بعد از برشته شدن ، دانه ها را می شکافند تا پوسته بیرونی آن جدا شود و نوک کاکائو باقی بماند . و سپس دانه‌ های کاکائو تخمیر می‌ شوند . نوک های کاکائو پس از برداشتن پوسته کاغذی آشکار می شوند . اینجاست که سرگرمی و خلاقیت وارد می شود .

نوک‌ های کاکائو را به صورت توده کاکائو در می‌ آورند و آن‌ ها را به مواد جامد کاکائو و کره کاکائو تقسیم می‌ کنند و سپس آن‌ ها را با شیر و شکر ترکیب می‌ کنند . قطعاً ارزش دارد که این روند را جشن بگیریم ، به ویژه با توجه به اینکه چقدر برای درست کردن آن فکر می شود . هر شکلات‌ سازی روش‌ ها و ایده‌ های مختلفی دارد که همه در سراسر جهان محبوب هستند .

چرا ما شکلات را خیلی دوست داریم؟

اگر نگوییم شکلات محبوب ترین طعم در 7 قاره است ، قطعا یکی از طعم های مورد علاقه جهان است . اغلب به عنوان دانه سحر و جادو از آن یاد می شود ، قطعا شایسته تجلیل است . همه آن را دوست دارند ، و دستور العمل های همراه آن چیزی کم تر از یک شگفتی نیست !

4 فایده خوردن شکلات

 1. آنتی اکسیدان ها : شکلات ، به خصوص شکلات تلخ ، سرشار از آنتی اکسیدان هایی به نام فلاونوئید ها است . این ترکیبات می‌ توانند به محافظت از بدن در برابر آسیب‌ های ناشی از رادیکال‌ های آزاد ، که مولکول‌ های ناپایداری هستند که می‌ توانند به سلول‌ ها آسیب رسانده و به بیماری‌ های مختلف کمک کنند ، محافظت کنند .
 2. سلامت قلب : مطالعات نشان داده اند که مصرف مقادیر متوسط شکلات ممکن است با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط باشد . تصور می شود که این تا حدی به دلیل فلاونوئید های موجود در شکلات است که ممکن است به بهبود جریان خون و کاهش التهاب در بدن کمک کند .
 3. عملکرد مغز : شکلات حاوی مقادیر کمی کافئین و تئوبرومین است ، دو محرک طبیعی که می توانند به بهبود خلق و خو و عملکرد شناختی کمک کنند . برخی از مطالعات همچنین نشان داده اند که شکلات ممکن است اثرات محافظت کننده عصبی داشته باشد و می تواند به کاهش خطر برخی اختلالات عصبی کمک کند .
 4. تسکین استرس : شکلات از دیرباز با احساس لذت و آرامش همراه بوده است و برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف شکلات ممکن است به کاهش استرس و اضطراب کمک کند .

مشخص شده است که شکلات در صورت مصرف متعادل به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل دارای فواید بالقوه مختلفی برای سلامتی است . در اینجا چند نمونه هستند :

توجه به این نکته مهم است که در حالی که شکلات می تواند فواید سلامتی بالقوه ای داشته باشد ، باید به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل در حد اعتدال مصرف شود . شکلات همچنین کالری ، قند و چربی بالایی دارد ، بنابراین مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به افزایش وزن و سایر مشکلات سلامتی شود . علاوه بر این ، همه انواع شکلات یکسان ساخته نمی شوند و برخی از اشکال شکلات ، مانند شکلات شیری با قندهای افزوده ، ممکن است فواید سلامتی مشابه شکلات تلخ با درصد بیش تری از مواد جامد کاکائو را نداشته باشند .

5 موزه شکلاتی

موزه شکلات که به عنوان کارخانه شکلات سازی یا نمایشگاه شکلات نیز شناخته می شود ، مکانی است که بازدید کنندگان می توانند با تاریخ ، تولید و فرهنگ شکلات آشنا شوند . این موزه ها اغلب شامل نمایشگاه هایی در مورد منشاء شکلات ، فرآیند ساخت شکلات ، و انواع مختلف شکلات و موارد استفاده از آن ها هستند .

بسیاری از موزه‌ های شکلات تور ها یا کارگاه‌ هایی با راهنما ارائه می‌ کنند که در آن بازدید کنندگان می‌توانند طرز تهیه شکلات را ببینند ، انواع مختلف شکلات را بچشند و حتی خلاقیت‌ های شکلاتی خود را بسازند . برخی از موزه‌ ها نمایشگاه‌ های تعاملی مانند مزه‌ کردن شکلات ، مجسمه‌ های شکلاتی یا بازی‌ ها و پازل‌ هایی با مضمون شکلاتی دارند .

چندین موزه شکلات در سراسر جهان وجود دارد ، از جمله موزه شکلات در کلن ، آلمان ، کارخانه شکلات در دوبلین ، ایرلند ، موزه شکلات در بارسلون ، اسپانیا ، و Hershey’s Chocolate World در هرشی ، پنسیلوانیا ، ایالات متحده آمریکا . این موزه ها جاذبه های توریستی محبوبی هستند و راهی سرگرم کننده و آموزشی برای مردم برای یادگیری و لذت بردن از شکلات هستند .

موزه شکلات کلن در آلمان : این موزه به تاریخچه و تولید شکلات اختصاص دارد . بازدید کنندگان می توانند با منشا شکلات آشنا شوند ، تجهیزات عتیقه شکلات سازی را ببینند و انواع مختلف شکلات را نمونه برداری کنند .

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

موزه شکلات بارسلون ، در اسپانیا : این موزه نمایشگاه هایی در مورد تاریخ شکلات ، روند ساخت شکلات و اهمیت فرهنگی شکلات در اسپانیا به نمایش می گذارد . همچنین بازدید کنندگان می توانند در کارگاه های شکلات سازی شرکت کرده و انواع شکلات را بچشند .

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

Hershey’s Chocolate World در هرشی ، پنسیلوانیا ، ایالات متحده آمریکا : این موزه در زادگاه شکلات Hershey واقع شده است و نمایشگاه های تعاملی ، مزه های شکلات و نگاهی از پشت صحنه به نحوه ساخت شکلات Hershey ارائه می دهد .

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

Cadbury World در بیرمنگام انگلستان : این موزه به تاریخ و تولید شکلات Cadbury اختصاص دارد . بازدید کنندگان می توانند با تاریخچه این شرکت آشنا شوند ، نمایش های تولید شکلات را ببینند و انواع مختلف شکلات را بچشند .

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

کارخانه شکلات سازی نستله در بروک ، سوئیس : این موزه یک تور در کارخانه شکلات سازی نستله را ارائه می دهد ، جایی که بازدید کنندگان می توانند مراحل ساخت شکلات را ببینند و انواع مختلف شکلات را بچشند .

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

حقایق جالب در مورد شکلات

تاریخچه شکلات تاریخی غنی و جذاب است که به هزاران سال قبل باز می گردد . در اینجا چند واقعیت جالب در مورد تاریخچه شکلات وجود دارد :

 1. شکلات ابتدا به عنوان نوشیدنی تلخ مصرف شد : مایاها و آزتک های باستان شکلات را به شکل نوشیدنی تلخی که از دانه های کاکائو آسیاب شده تهیه می شد مصرف می کردند . آن ها معتقد بودند که درخت کاکائو هدیه ای از طرف خدایان است و از این نوشیدنی در مراسم مذهبی استفاده می کردند .
 2. شکلات توسط کاشفان اسپانیایی به اروپا آورده شد : هرنان کورتس ، کاشف اسپانیایی ، دانه های کاکائو را در طول فتح مکزیک در قرن شانزدهم کشف کرد و آن ها را به اروپا برد ، جایی که شکلات برای اولین بار به عنوان یک نوشیدنی شیرین توسط خانواده سلطنتی و ثروتمندان مصرف شد .
 3. اولین شکلات تخته ای در سال 1847 ساخته شد : اولین شکلات تخته ای در انگلستان توسط جوزف فرای در سال 1847 ساخته شد . این شکلات با مخلوط کردن پودر کاکائو ، شکر و کره کاکائو برای ایجاد یک شکلات یکدست و جامد ساخته شد .
 4. شکلات در طول جنگ جهانی دوم به عنوان جیره اس تفاده می شد : در طول جنگ جهانی دوم ، شکلات به عنوان منبع انرژی و راحتی در جیره بندی سربازان گنجانده شد .
 5. سوئیس به شکلاتش معروف است : سوئیس به شکلاتش معروف است و شکلات سازان سوئیسی مانند Lindt و Toblerone در سراسر جهان شناخته شده هستند . سوئیس همچنین میزبان جوایز بین المللی شکلات است که بهترین شکلات سازان و محصولات از سراسر جهان را به رسمیت می شناسد .
 6. شکلات تلخ فوایدی برای سلامتی دارد : شکلات تلخ سرشار از آنتی اکسیدان است و نشان داده شده است که فوایدی برای سلامتی دارد ، مانند کاهش فشار خون و بهبود سلامت قلب .
 7. شکلات یک صنعت چند میلیارد دلاری است : صنعت جهانی شکلات میلیارد ها دلار ارزش دارد و برترین سازندگان شکلات مانند Mars، Hershey و Nestle بر بازار تسلط دارند .
 8. دانه های کاکائو حتی به عنوان نوعی ارز عمل می کردند . آیا می توانید تصور کنید که برای خرید یا خرید یک خانه ، انبوهی از دانه های کاکائو وجود دارد ؟ فوق العاده خواهد بود ، نه ؟

این ها تنها چند مورد از بسیاری از حقایق جالب در مورد تاریخ شکلات هستند . شکلات از خاستگاه باستانی آن به عنوان یک نوشیدنی تلخ گرفته تا جایگاه امروزی آن به عنوان یک خوراکی شیرین محبوب ، تاریخچه ای غنی و شگفت انگیزی دارد که همچنان مردم را در سراسر جهان مجذوب خود می کند .

چگونه روز جهانی شکلات را جشن بگیریم

برخی دوست دارند روز شکلات را هر روز جشن بگیرند ، چون روز شکلات به شما فرصتی عالی می دهد تا خوراکی مورد علاقه خود را در وعده های فراوان بخورید . آیا واقعاً به بهانه دیگری برای افراط و تفریط نیاز دارید ؟ هر چند وقت یکبار قطعا بی ضرر است .

طعم شکلات قطعا در سراسر جهان مورد علاقه است . طعم دهنده کیک ، غلات صبحانه ، تاپینگ ، دسر ، آب نبات ، بستنی و موارد دیگر است . با توجه به محبوبیت آن ، مطمئناً شایسته یک روز افتخار است .

لازم نیست به شما بگوییم که برای جشن گرفتن این روز چه کاری انجام دهید ، درست است ؟ شکلات بخور ! برخی از راه هایی که می توانید شکلات را در این روز شکلاتی بگنجانید عبارتند از :

 • صبحانه : غلات شکلاتی مورد علاقه خود به همراه چند دونات پر شکلاتی و کمی شکلات داغ یا میلک شیک شکلاتی بنوشید . یا شاید پنکیک چیپسی شکلاتی بیشتر به سلیقه شما باشد ؟
 • میان وعده صبح : مطمئناً اکنون گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد !
 • ناهار : اگر از خوردن شیک برای صبحانه صرف نظر کرده اید ، یک لیوان بزرگ شیر شکلات در وعده ناهار ضروری است ! دسرتان را فراموش نکنید ، یک پای کیک شکلاتی یا چیز کیک چطور است ؟
 • اواسط بعد از ظهر : شاید سعی کنید با توت فرنگی با روکش شکلاتی یا کشمش کمی سالم تر باشید ؟ خوب ، شاید آنقدر ها هم سالم نباشد ، اما حداقل حاوی میوه است !
 • شام : می توانید یک قهوه با طعم شکلات به همراه یک تکه کیک شکلاتی میل کنید .
 • میان‌ وعده شبانه : اگر از قبل شکلات نخورده‌ اید ، چرا چند نعنا یا بیسکویت شکلاتی را با یک لیوان شیر سرد انتخاب نکنید ؟
خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

چرا کتاب آشپزی را از کمد بیرون نیاورید ، اینترنت را برای یافتن ایده‌ ها جستجو نکنید و خودتان را در روز شکلات ، با پختن و خلق خلاقیت‌های شکلاتی شگفت‌ انگیز درگیر نکنید ؟

بسیاری از نانوایی‌ ها ، افراد و فروشگاه‌ های شیرینی‌ فروشی را می‌ بینید که به جشن‌ ها می‌ پیوندند و می‌ توانید انتظار داشته باشید که دستور العمل‌ های خوشمزه ، از پای مرنگ ، پودینگ شکلاتی شیر گرفته تا کیک‌ های تزئینی غول‌ پیکر در ویترین مغازه‌ ها پیدا کنید و مطمئن باشید که چیزی برای غلغلک دادن خود پیدا خواهید کرد .

تاریخچه شکلات در ایران

شکلات یک غذای سنتی در ایران نیست و مشخص نیست اولین بار چه زمانی شکلات وارد کشور شد و شکلات تا دهه 1990 به طور گسترده در کشور عرضه نشد. این در حالی است که در سال های اخیر مصرف شکلات در ایران رواج زیادی پیدا کرده است و در حال حاضر شرکت های ایرانی متعددی مشغول تولید و فروش شکلات هستند.

امروزه چندین شرکت شکلات سازی ایرانی وجود دارند که طیف وسیعی از محصولات شکلاتی را تولید می کنند . از معروف ترین برند های شکلات ایرانی می توان به شکلات شوکولاتا ، شیرین عسل و شکلات نوین اشاره کرد .

شکلات ایرانی اغلب با مواد سنتی ایرانی مانند زعفران ، پسته و گلاب درست می‌ شود که طعم بی‌ نظیری به آن می‌ دهد . دسر های شکلاتی مانند کیک شکلاتی و موس شکلاتی نیز در ایران طرفداران زیادی دارند .

در حالی که شکلات یک غذای سنتی ایرانی نیست ، اما به یک خوراکی محبوب در کشور تبدیل شده است و شرکت های شکلات سازی ایرانی هم اکنون محصولات خود را به کشور های منطقه و فراتر از آن صادر می کنند .

خرید شکلات ، محبوب ترین طعم در 7 قاره است | تایسز

3 تولید کننده برتر شیرینی و شکلات ایران

گروه صنعتی مینو ، مجهز به بزرگ ترین کارخانه تولید شیرینی و شکلات است که با ۶۰ سال فعالیت موثر در این حوزه ، یکی از بهترین برند های شکلات در ایران است که تولیدات خود را در بازار های داخلی و خارجی عرضه می نماید . برند مینو اکنون از شرکت های تولید کننده شیرینی و شکلات در سطح منطقه می باشد که با تنوع مزه ها ، محبوبیت بالایی را از آن خود کرده است .

گروه کارخانجات صنایع غذایی بیسکولارج ( درنا ) یکی از شرکت های معتبر و شناخته شده در تولید انواع شیرینی و شکلات است که انواع پودر کیک و ژله را در طعم و مزه متنوعی به بازار عرضه کرده و از بهترین برند های شکلات در ایران و منطقه شناخته می شود که اکنون در لیست شرکت های تولید کننده شیرینی و شکلات موفق در بازار های داخلی و خارجی است که با قیمتی رقابتی ، حضوری قدرتمند را اثبات نموده است .

از دیگر شرکت های تولید کننده شیرینی و شکلات که با قدرت و با بهره مندی از مواد اولیه در سطح ممتاز و بهره مندی از پرسنلی متعهد و متخصص و فناوری تولید بالا ، به یکی از بزرگ ترین کارخانه تولید شیرینی و شکلات تبدیل شده است که بهترین محصولات را در تنوع بالا به بازار های داخلی و خارجی عرضه می دارد . این شرکت ، تولید انواع شیرینی و شکلات را در برنامه داشته و توانسته است محبوبیت بالایی را در سطح بین المللی کسب نماید و بهترین برند های شکلات در ایران و منطقه به شمار آید که در قیمتی رقابتی عرضه می شود .