همه ما این قانون طلایی را می دانیم: با دیگران آن گونه رفتار کن که دوست داری با تو رفتار شود. در حالی که این یک ضرب المثل قدیمی است که ما از سنین پایین یاد می گیریم، تعدادی از مزایای زندگی واقعی در ارتباط با نحوه رفتار ما با دیگران وجود دارد. مهربانی را می توان به عنوان ویژگی دوستانه، سخاوتمند، با ملاحظه و دلسوز بودن نسبت به دیگران تعریف کرد

علم نشان می‌دهد که در دوران کودکی، ما از نظر بیولوژیکی مهربان هستیم و می‌توانیم این ویژگی را با تمرین و تکرار بیشتر توسعه دهیم. با این حال، گاهی اوقات به دلیل تأثیرات بیرونی و استرس زندگی روزمره ما می توانیم این توانایی ذاتی را از دست بدهیم.

مهربانی و همدلی به ما کمک می کند تا با افراد دیگر ارتباط برقرار کنیم و با دوستان، خانواده و حتی غریبه هایی که در زندگی روزمره با آنها روبرو می شویم روابط مثبت تری داشته باشیم. با این حال، علاوه بر بهبود روابط شخصی، مهربانی در واقع می تواند شما را سالم تر کند. در این مطلب از تایسزمگ 8 راه علمی برای بهبود سلامتی خود از طریق مهربانی آورده شده است.

1. مهربانی هورمون های احساس خوب را ترشح می کند

آیا تا به حال توجه کرده اید که وقتی کاری خوب برای شخص دیگری انجام می دهید، باعث می شود احساس بهتری هم داشته باشید؟ این فقط اتفاقی نیست که به طور تصادفی رخ دهد، بلکه به مرکز لذت در مغز شما مربوط می شود. مهربانی با دیگران نیز می تواند شادی شما را افزایش دهد. مطالعات نشان داده است افرادی که به طور منظم اعمال محبت آمیز انجام می دهند، شادتر و از زندگی خود رضایت بیشتری دارند. این ممکن است به این دلیل باشد که مهربانی می تواند به تقویت حس قدردانی، سخاوت و مثبت اندیشی کمک کند.

بیشتر بخوانید: 10 ترند برتر چیدمان آشپزخانه در سال 2023

انجام کارهای خوب برای دیگران باعث افزایش سروتونین شما می شود، انتقال دهنده عصبی مسئول احساس رضایت و رفاه مانند ورزش، نوع دوستی نیز باعث ترشح اندورفین می شود، پدیده ای که به عنوان “هیجان کمک کننده” شناخته می شود.

بنابراین، داوطلب شوید، به کسی که نیاز دارد کمک کنید، برای کسی قهوه یا ناهار بخرید، یا یکی از این ایده ها را امتحان کنید—ممکن است این چیزی باشد که شما نیاز دارید.

2. مهربانی اضطراب را کاهش می دهد

هشت راهکار عملی برای بهبود سلامتی به کمک مهربانی

اضطراب، خواه عصبی بودن خفیف باشد یا هراس شدید، یک تجربه بسیار رایج انسانی است. در حالی که راه‌های مختلفی برای کاهش اضطراب وجود دارد، مانند مدیتیشن، ورزش، داروهای تجویزی و درمان‌های طبیعی، اما مشخص شده است که خوب بودن با دیگران می‌تواند یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه‌ها برای دور نگه داشتن اضطراب باشد.

همانطور که در یک مطالعه در مورد شادی از دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) اشاره شد، “اضطراب اجتماعی با عاطفه مثبت (PA) مرتبط است، عاملی که می تواند به طور قابل توجهی بر بهزیستی روانشناختی و عملکرد انطباقی تأثیر بگذارد. عاطفه مثبت به تجربه فرد از حالات مثبت مانند شادی، علاقه و هوشیاری اشاره دارد.

محققان UBC دریافتند که شرکت کنندگانی که در اعمال محبت آمیز شرکت می کردند افزایش قابل توجهی در PA نشان دادند که در طول چهار هفته مطالعه ادامه داشت.

بنابراین، دفعه بعد که کمی مضطرب شدید، به دنبال فرصت هایی برای کمک به دیگران باشید. این می تواند از لبخند زدن به کسی یا تماس با یک دوست گرفته تا داوطلب شدن یا قرض دادن وقت خود به یک سازمان باشد. حتی یک کار کوچک می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

3. مهربانی برای قلب شما مفید است

مطمئناً ایجاد احساس خوب در دیگران می تواند قلب شما را “گرم” کند – اما خوب بودن با دیگران می تواند بر تعادل شیمیایی واقعی قلب شما نیز تأثیر بگذارد.

مهربانی باعث ترشح هورمون اکسی توسین می شود. به گفته دکتر دیوید همیلتون، «اکسی توسین باعث آزاد شدن ماده شیمیایی به نام اکسید نیتریک در رگ‌های خونی می‌شود که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند. این باعث کاهش فشار خون می شود و بنابراین اکسی توسین به عنوان یک هورمون محافظ قلب شناخته می شود زیرا از قلب محافظت می کند (با کاهش فشار خون).

مهربانی قلب شما را از نظر جسمی و روحی تقویت می کند. شاید به همین دلیل است که می گویند افراد خوب و دلسوز قلب های واقعا بزرگی دارند؟

هشت راهکار عملی برای بهبود سلامتی به کمک مهربانی

4. می تواند به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید

ممکن است سر خود را برای این مورد تکان دهید، اما ما فقط این را نمی گوییم – علمی برای تأیید آن وجود دارد.

به گفته Health.com، اگر شبکه ای قوی از خانواده و دوستان نداشته باشید، بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی هستید. وقتی با دیگران مهربان باشید، روابط و دوستی های قوی و معناداری ایجاد می کنید.

بنابراین، پیش بروید و دوستان جدیدی پیدا کنید، یا مهربانی و شفقت خود را نسبت به کسانی که در حال حاضر دارید گسترش دهید.

5. استرس را کاهش می دهد

در زندگی پرمشغله و همیشه در حال حرکت خود، دائماً به دنبال راه هایی برای کاهش استرس هستیم. ممکن است ساده تر از آن چیزی باشد که ما فکر می کنیم. اعمال محبت آمیز می تواند سطح استرس را هم برای شخص دریافت کننده و هم برای شخصی که آن را نشان می دهد کاهش دهد. انجام کاری خوب برای شخص دیگری می تواند به تقویت خلق و خوی شما کمک کند و به شما احساس هدفمندی بدهد.

کمک به دیگران به شما این امکان را می دهد که از خود خارج شوید و از عوامل استرس زا در زندگی خود فاصله بگیرید و این رفتار همچنین می تواند شما را برای مقابله با موقعیت های استرس زا مجهزتر کند.

رفتار وابستگی هر رفتاری است که روابط شما را با دیگران ایجاد می کند. بر اساس مطالعه‌ای در مورد تأثیرات رفتار اجتماعی (اقدامی که برای کمک به دیگران انجام می‌شود) بر استرس، «رفتار همبستگی ممکن است مؤلفه مهمی در مقابله با استرس باشد و نشان می‌دهد که درگیر شدن در رفتار اجتماعی ممکن است یک استراتژی مؤثر برای کاهش تأثیر استرس باشد. در مورد عملکرد عاطفی.”

6. مهربانی از بیماری جلوگیری می کند

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مهربانی می تواند مزایای سلامت جسمانی داشته باشد. مطالعات نشان داده است افرادی که در اعمال محبت آمیز شرکت می کنند سطوح پایین تری از هورمون های استرس، سلامت قلب و عروق و سیستم ایمنی قوی تر دارند. این ممکن است به این دلیل باشد که مهربانی می تواند به کاهش التهاب و تقویت احساس خوب کمک کند.

التهاب در بدن با انواع مشکلات سلامتی مانند دیابت، سرطان، دردهای مزمن، چاقی و میگرن همراه است. بر اساس مطالعه ای که روی بزرگسالان 57 تا 85 ساله انجام شد، “داوطلبان قوی ترین ارتباط را با سطوح پایین تر التهاب نشان داد.” اکسی توسین همچنین التهاب را کاهش می دهد، و حتی اعمال کوچک محبت آمیز می تواند باعث ترشح اکسی توسین شود.

7. بهبود روابط

 وقتی با دیگران مهربان باشید، می تواند روابط شما را با آنها بهبود بخشد. مهربانی می تواند به ایجاد اعتماد، احترام و همدلی کمک کند، که همه اجزای مهم روابط سالم و مثبت هستند. این می تواند به ارتباطات معنادارتر و احساس اجتماعی بیشتر منجر شود.

8. افزایش عزت نفس

 در نهایت، مهربانی با دیگران می تواند عزت نفس و احساس هدف شما را نیز بهبود بخشد. وقتی تغییر مثبتی در زندگی دیگران ایجاد می کنید، می تواند به شما احساس موفقیت و رضایت بدهد. این می تواند به افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس شما کمک کند، که می تواند تأثیر مثبتی در تمام زمینه های زندگی شما داشته باشد.

مهربانی راز زندگی سالم و شاد است. هنر مهربانی به معنای داشتن روحیه کمک‌رسانی و همچنین سخاوتمندی و ملاحظه‌کاری و انجام این کار بدون انتظار چیزی است. مهربانی یک ویژگی وجودی است. پس ادامه دهید، لبخندی به اشتراک بگذارید، قدردانی کنید، تحمل کنید، کمک مالی کنید، داوطلب شوید یا به دیگران کمک کنید – از این کار خوشحال خواهید شد.

سوالات متداول ارتباط سلامتی با مهربانی

آیا میزان مهربانی ما تأثیر مستقیمی بر سلامتی ما دارد؟

بله، بر اساس پژوهش‌های انجام شده، مهربانی و داشتن رفتارهای مثبت، مثل کمک به دیگران، افزایش امیدواری و رضایت زندگی، کاهش سطح استرس، افزایش احساس آرامش و رضایت و بهبود روابط اجتماعی و خانوادگی می‌تواند بهبود سلامت جسمی و روانی ما را به همراه داشته باشد. مهربانی به عنوان یک عامل موثر در بهبود سلامتی افراد به شکل مستقل اثرگذار است و از طریق بهبود روابط اجتماعی و کاهش استرس و اضطراب بهبود سلامتی را به دنبال دارد.

آیا میزان مهربانی ما می‌تواند بر میزان بیماری‌هایی مثل افسردگی و اضطراب تأثیر بگذارد؟

بله، مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که رفتارهای مهربانانه و کمک رسانی به دیگران را دارند، دارای سطح کمتری از افسردگی، اضطراب و تنش هستند. مهربانی می‌تواند بهبود سیستم ایمنی بدن و کاهش خطر بیماری‌های روانی و جسمی مانند افسردگی و اضطراب را به همراه داشته باشد.

آیا ارتباط مستقیمی بین مهربانی و طول عمر وجود دارد؟

بله، بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته، افرادی که در زندگی خود به دیگران کمک می‌کنند و رفتارهای مهربانانه دارند، طول عمر بیشتری دارند.

چند راه عملی برای مهربان بودن

 گنجاندن مهربانی بیشتر در زندگی روزمره راهی عالی برای بهبود رفاه خود و اطرافیانتان است. در اینجا چند راه عملی برای انجام این کار وجود دارد:

  • قدردانی را تمرین کنید: روز خود را با تمرکز بر چیزهایی که برای آنها سپاسگزار هستید شروع کنید. این می تواند به شما کمک کند تا یک ذهنیت مثبت را پرورش دهید و لحن را برای بقیه روزتان تنظیم کنید.
  • قدردانی خود را نشان دهید: برای تشکر از افرادی که به شما کمک کرده اند یا تأثیر مثبتی بر زندگی شما گذاشته اند، وقت بگذارید. این می تواند به سادگی ارسال پیامک یا ایمیل یا نوشتن یادداشت سپاسگزاری باشد.
  • پیشنهاد کمک: به دنبال فرصت هایی برای کمک به دیگران باشید، خواه همکار باشد که با یک کار مشکل دارد، همسایه ای که برای کار در منزل به کمک نیاز دارد، یا دوستی که دوران سختی را پشت سر می گذارد. اعمال کوچک مهربانی می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.
  • فعالانه گوش کنید: وقتی با کسی صحبت می کنید، سعی کنید واقعاً به آنچه می گوید گوش دهید. همدلی و درک خود را نشان دهید و در صورت نیاز حمایت کنید.
  • صبور باشید و فهمیده باشید: زمانی که فردی اشتباه می کند یا رفتاری دارد که شما را ناامید می کند، سعی کنید صبور و فهمیده باشید. همه روزهای بدی دارند و کمی مهربانی می تواند در پراکنده کردن یک موقعیت پرتنش کمک زیادی کند.
  • کارهای محبت آمیز تصادفی انجام دهید: به دنبال راه هایی باشید که با یک عمل مهربانانه تصادفی، روز دیگران را روشن کنید، مانند خرید قهوه برای یک غریبه، گذاشتن یادداشت مثبت برای یک همکار، یا اهدای کمک به یک موسسه خیریه.

به یاد داشته باشید، مهربانی نباید بزرگ یا پیچیده باشد. حتی اعمال کوچک محبت آمیز می تواند تأثیر زیادی بر اطرافیان شما داشته باشد و به بهبود رفاه شما نیز کمک کند.

بیشتر بخوانید: 8 دلیل برای اینکه افراد پختن کیک و شیرینی را دوست دارند

بیشتر بخوانید: روز جهانی سوشی Sushi و معرفی 20 سوشی محبوب و پرطرفدار